U petak 14.3.2014. smo krenuli u posjet Krapini.
Pred školom smo se našli prije osam i zaputili se u Muzej krapinskog pračovjeka koji se nalazi na lokalitetu Hušnjakovo brdo i u dvorac Veliki Tabor.

U muzeju nas je dočekao vodič  i proveo nas razdobljima koja su prethodila nastanku čovjeka i onima u kojima se čovjek razvijao.
Na samome početku obilaska smo gledali film o neandertalcima kako bismo dobili što bolji uvid u njihov način života, materijale kojima su se služili i u obrede koje su upražnjavali.

Nakon filma smo krenuli u obilazak, na početku ture smještene su makete starih građevina Krapine koje su bile nositeljice razvoja  grada, a zatim i epohalna otkrića koja su se dokazala revolucionarnima za čovjekov napredak.

Zadivljujuće je bilo pratiti nastanak svemira, tijek evolucije čovjeka, razvoj i izumiranje dinosaura… sve pojačano auditivnim i vizualnim efektima.   Kada smo završili s unutarnjim razgledavanjem, prošetali smo obronkom kako bismo došli do lokaliteta koji doslovno skriva spilju jer trusni materijal nije odolio zatrpavanju.

Autobusom smo se odvezli do Velikog Tabora, utvrde u sjeverozapadnom dijelu Hrvatskog Zagorja. Ime mu potječe od naziva tabor kojim se označavao ratni logor, odnosno utvrđenje koje je podignuto radi obrane od Turaka. Početkom 16. st. dospio je u ruke obitelji Ratkay zbog duga bivših vlasnika od 200 forinti. Kao svaki pravi dvorac ili kurija, i Veliki Tabor je ogrnut velom legendi. Svakako su najpoznatije one o Veroniki Desinićkoj i Crnoj kraljici.

Onako gladnima nije nam preostalo ništa drugo nego da se u Zagorju zelenu uhvatimo jedačeg pribora i navalimo na domaću juhicu… a gdje? Naravno, u dvorcu Gjalskome.

krapina-01 krapina-02 krapina-03

krapina-04