Stalan trend porasta osoba liječenih zbog zloporabe droga prati i sve raznovrsnija ponuda droga ali i povećana dostupnost, čime je u porastu i konzumacija među najmlađom populacijom. Broj novih osoba koje odlaze na liječenje zbog opijatske ovisnosti je relativno stabilan, a posljednjih nekoliko godina kreće se prosječno oko 800 godišnje. Najviše osoba liječeno je zbog heroina, njih 76 posto, zatim 13 posto zbog uživanja marihuane, dok su u liječenju ostala sredstva malo zastupljena. Upravo obitelj i škola  imaju najvažniju ulogu u prevenciji ovisnosti djece i mladih, stoga roditelji, profesori, učitelji djelujte i posvetite dužnu pažnju djetetu na vrijeme.

Ukoliko se  uoči sumnjivo ili pak alarmantno ponašanje kod djeteta, svakako treba potražiti stručnu pomoć. Nerijetko se ignorira problem u nadi da se radi o nekakvoj prolaznoj fazi ili se ustručavaju tražiti pomoć, želeći da sve ostane u njihova “četiri zida“ pa se problemi umnože.

Na što obratiti pažnju?
Roditelji! Profesori!

• Obratite pažnju na društvo u kojem se kreće vaše dijete
  • Povećajte oprez ukoliko primijetite sumnjive simptome, makar vam izgledali kao obična pubertetska kriza
  • Ne zanemarujte drugačije mirise, ostatke limunske kiseline po džepovima, aluminijske folije, nestajanje žlica iz kući i drugih stvari
  • Ukoliko otkrijete da vaše dijete konzumira drogu, makar se radilo i samo o povremenom konzumiranju, obratite se za pomoć stručnjacima.

Roditelji se često pitaju kako prepoznati da dijete uzima droge. Mogući su upozoravajući znakovi:

• napuštanje starih prijatelja, izbjegavanje razgovora o novima
  • izražena sklonost laganju, varanju, krađi, problemi s policijom
  • posjedovanje veće količine novca
  • česta i bezrazložna ljutnja, nasilničko ponašanje, razdražljivost i tajnovitost
  • ljutnja i izbjegavanje razgovora o drogama
  • smanjena motivacija, nedostatak energije i samodiscipline, niži stupanj samopouzdanja
  • smanjeno zanimanje za ranije aktivnosti i hobije
  • opadanje školskog uspjeha
  • sve slabije školske ocjene
  • česti neopravdani izostanci, lijenost

Tjelesni znakovi

• teškoće u pamćenju i koncentraciji
  • slaba koordinacija pokreta, nepovezan, nejasan govor
  • nezdrav izgled
  • zapuštanje osobne higijene
  • zakrvavljene oči, izrazito proširene ili sužene zjenice
  • poremećaj ritma spavanja i prehrane
  • gubitak tjelesne težine
  • umor ili hiperaktivnost

Učenici Opće privatne gimnazije testiraju se nenajavljeno jednom u polugodištu (iznimno više puta) na drogu. Testovi reagiraju na paletu lakih (canabis) i teških droga (heroin, kokain, morfij) , a vrše se preko urina.
Cilj ovakve akcije je rano otkrivanje i prevencija te prema potrebi upućivanje u Centar za suzbijanje i prevenciju ovisnosti. Tamo tim stručnjaka putem razgovora i iskušanih metoda nalazi put do srži problema te osigurava njegovu sanaciju.